خانه » کامپیوتر » مقایسه و ارزیابی پروتکلهای مسیریابی AODV ، DSR و DSDV در شبکه ادهاک خودرویی VANET

مقایسه و ارزیابی پروتکلهای مسیریابی AODV ، DSR و DSDV در شبکه ادهاک خودرویی VANET

ما در این مقاله پروتکلهای مسیریابی در شبکه خودرویی ادهاک VANET را معرفی کرده و به بررسی و تحلیل بر اساس پارامترهای گوناگون در این زمینه خواهیم پرداخت.

شبکه VANET شبکه ای تشکیل شده به صورت موقت و با عمر کوتاه بین خودروها است. در این شبکه خودروها گره های درون شبکه هستند. VANET توسط خودروها تشکیل میشود پس حرکت گره ها با عواملی همچون ساختار جاده، ازدحام ترافیک و قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی محدود هستند. بنابراین VANET از چالش های قابل توجهی برخوردار است، لذا طراحی یک پروتکل مسیریابی کارآمد برای VANET بسیار ضروری است.

در VANET ، دو نوع ارتباط میتواند صورت گیرد؛ خودرو به خودرو و خودرو به کنار جاده. بنابراین عملکرد چنین ارتباطی (خودرو به خودرو و خودرو به کنار جاده) بین خودروها بستگی به پروتکلهای گوناگونی دارد. ما در این مقاله به بررسی عملکرد پروتکلهای مسیریابی
AODV ، DSDV و DSR بر اساس شبیه سازیهای ns2 با استفاده از پارامترهایی گوناگون از جمله توان عملیاتی، تأخیر کلی، نرخ تحویل بسته و میزان اختلاف در زمان رسیدن بستهها برای تعداد مختلفی از خودروها خواهیم پرداخت.

سپس نتایج را بر اساس پارامترهای ذکر شده بررسی و در نهایت مناسبترین پروتکل برای مسیریابی در شبکه های ادهاک خودرویی را بر اساس نتایج به دست آمده معرفی خواهیم کرد.

 

این مقاله در دومین همایش ملی کامپیوتر، فناوری اطلاعات و ارتباطات اسلامی منتشر شده است.

برای دانلود این مقاله کلیک کنید.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است