خانه » اجتماعی » به مناسبت سالروز ثبت ملی بقعه امامزاده ابراهیم/ مرغ همسایه غاز است

به مناسبت سالروز ثبت ملی بقعه امامزاده ابراهیم/ مرغ همسایه غاز است

مرغ همسایه غاز است، ضرب‌المثلی است که بین ما ایرانیان بسیار رواج دارد و الحق هم که عین حقیقت است. سالیان سال است که در همسایگی ما بناها و اماکن زیارتی و سیاحتی فراوانی وجود دارد و ما به‌رغم هم‌جواری با آن و اینکه هر روز از دور و نزدیک آن را مشاهده می‌کنیم، برایمان عادی شده و ارزش‌های فرهنگی آن برایمان ملموس نیست حال آنکه همیشه به دنبال دیدن آثار دیدنی در شهرهای دیگر هستیم.

در اواسط دهه هفتاد به دفتر یکی از دوستان گرافیستم در تهران مراجعه کردم و دیدم در ورودی دفترش یک پوستر بزرگ از شاهزاده ابراهیم فین نصب‌کرده است. ابتدا جا خوردم و شک کردم که این گنبد مخروطی فیروزه‌ای زیبا همان گنبد امامزاده ابراهیم (ع) هست یا خیر، اما نوشته زیر پوستر مطمئنم کرد که آری، این همان همسایه کهن‌سال ما در فین است.

وقتی به دوست هنرمندم از همسایگی این بنا در نزدیکی خانه‌مان گفتم بلافاصله از میزش عکس‌هایی از شاهزاده ابراهیم که خودش گرفته بود نشانم داد و هر عکسی که ورق می‌زد، بارها و بارها حسرت خورد و به من تبریک گفت به خاطر وجود چنین بنای باعظمت و زیبایی در فین و من که از فرط تکرار نگاه به آن گنبد، زیبایی‌اش برایم تبدیل به یک امر معمول شده بود، این بار با تعجب به‌عکس های دوستم نگاه می‌کردم و انگار یک بنای جذابی را می‌بینم که هنوز در عمر خویش ندیده بودم!
آری؛ تکرار موجب عادی شدن می‌شود و عدم دقت ما به وجود آثار گران‌بهای فرهنگی که بقعه امامزاده ابراهیم(ع) یکی از زیباترین این آثار است.

بقعه امامزاده ابراهیم (ع) از ابنیه دوران قاجاراست که در فین (۳ کیلومتری جنوب کاشان) قرار دارد. بنای اولیه آن به‌وسیله خاله بیگم نامی از اهالی فین برپا گشته و سپس دیگران در تکمیل تزئینات آن شرکت نموده‌اند.
این بنا با دارا بودن گنبد کاشی‌کاری فیروزه‌ای رنگ و گلدسته‌های زیبا و صحن مفرح و ایوان آئین کاری و نقاشی بی‌نهایت جالب و جذاب است. در اطراف رواق و سقف ایوان مجالس نقاشی مذهبی بر روی گچ کشیده شده است. داخل بقعه و ایوان آیینه‌کاری مفصلی دارد و ازاره‌های اطراف آن با خشت‌های کاشی تزئین گردیده است.

بر روی داخل بقعه کتیبه‌ای وجود دارد که روی آن نوشته‌شده است:
«وقف آقا شاهزاده ابراهیم بن سلطان ابن موسی ابن جعفر(ع) آقا سید مهدی ابن حاجی سید حسین بروجردی فی سنه ۱۳۰۳»
در سال ۱۳۰۸ هجری محمدخان معروف به انیس الدوله حاکم کاشان ایوان و رواق ای حرم را به آیینه‌کاری زیبایی مزین ساخت. این مکان زیارتی هر روز و به‌خصوص روزهای پنجشنبه شاهد حضور بسیاری از مردم فین و حومه است که ضمن زیارت این امامزاده جلیل‌القدر، به زیارت اموات خود که درصحن و سرای این بقعه دفن گردیده‌اند حاضر می‌شوند.

شاهزاده ابراهیم فین ۶۱ سال پیش و در چنین روزی به شماره۴۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و این روز بهانه‌ای بود برای آنکه یادی از همسایه قدیمی‌مان کنیم و از همه بخواهیم این اثر زیبا را بار دیگر و با نگاهی دیگر ببینیم و از داشتن آن به خود ببالیم.

 

این مقاله در وب سایت های زیر بازنشر یافته است:

پایگاه خبری فین کاشان

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است